داروی مرکب یک- ابن بسطام _ طب اسلامی

ترکیبات و نحوه ساخت دارو مرکب یک

داروی مرکب یک ، درمانی شاخص برای بیماری های کبدی و خارش بدن است. مرکب یک کبد،هپاتیت، سیروز کبدی، چربی کبد و کل بیماری های آن حتی کبد از کارافتاده را درمان میکند.

 

روایت:

عبدالله و حسین فرزندان بسطام، آن دو میگویند: احمد بن رباح طبیب که از اصحاب امام عسکری (ع) است، این داروها را بر ما املا کرد، او خواند و ما نوشتیم و برای ما ذکر کرد که این داروها را بر امام (ع) عرضه کردم و امام آنها را تایید کرد و تغییراتی در آن انجام داد.

درمان بیماری

این دارو برای غلبه سودا، صفرا، بلغم، معده درد، استفراغ، تب، برسام، ترک دست و پا، پروستات، اسهال خونی، شکم درد، درد کبد، (بیماری های کبد) و گرمی سر مفید است و کسی که این دارو را مصرف میکند باید از خرما، ماهی، سرکه، و انواع سبزیجات پخته و نپخته پرهیز کند.

سزاوار است در زمان مصرف این دارو غذای او زیرباجه باشد.

این دارو را باید 3 روز هر بار 2 مثقال مصرف کند.

احمد میگوید: من قبلا یک مثقال تجویز میکردم امام فرمود:دو مثقال باید باشد.

امام فرمود: این داروی یکی از پیامبران است.

برای تهیه آن خیار چنبر (فلوس)به مقدار یک رطل به صورت پوست کنده و هسته جدا شده آماده میکنند و به آن یک رطل آب اضافه می‌نمایند. آنگاه باید یک شبانه روز خیس بخورد و سپس صاف شود و تفاله‌اش دور ریخته شود

همچنین یک رطل عسل، یک رطل آب میوه به و چهل مثقال روغن گل سرخ نیز به آن اضافه می‌گردد و با آتشی ملایم پخته میشود تا خودش را بگیرد و غلظت پیدا کند. سپس آن را از روی آتش برمی‌دارند و می‌گذارند خنک شود.

آنگاه فلفل، دارفلفل، قرفه قرنفل، قرنفل، قاقله، زنجبیل، دارچین و جوز بویا را هر یک به مقدار سه مثقال آسیاب و الک میکنند و روی آن میریزند تا با هم مخلوط شود و معجونی درست میکنند. سپس آن را در کوزه سبز یا ظرف شیشه ای قرار میدهند و روزی دو مثقال ناشتا مصرف میکنند. به خواست خدا برای آنچه ذکر شد خوب است. همچنین برای یرقان و تب سختی که سبب ابتلا به برسام (التهاب پرده دیافراگم) گرمی میشود نیز مفید است

 

ترکیبات

[padding right=”5%” left=”5%”]

فلوس 314.5 گرم

آب 314.5 گرم

میخک 10.4 گرم

هل 10.4 گرم

عسل 314.5 گرم

آب به 314.5 گرم

روغن گل سرخ 138 گرم

فلفل سیاه 10.4 گرم

فلفل دراز 10.4 گرم

پوست تنه درخت میخک 10.4 گرم

زنجبیل 10.4 گرم

دارچین 10.4 گرم

جوز بویا 10.4 گرم

[/padding]

 

روش ساخت

 • پوست فلوس را کنده و هسته و پولک های داخلش را جدا کنید

پس از تمیز شده بهتر است آنها را آسیاب کنید زیرا فلوس بسیار سخت و به طور نوعی کهنه است بنابراین ممکن داخلش خراب باشد و باید کمی آسیاب شود تا نرم گردد. اگر تازه باشد نیازی به نرم کردن ندارد. حتما باید مقدار 314.5 گرم فلوس خالص و تمیز شده موجود باشد.

 • به آن آب اضافه میکنیم و 24 ساعت میگذاریم بماند تا فلوس ها خیس بخورد و نرم شود. سپس آن را صاف کرده و تفاله اش را دور میریزیم و آب را نگه میداریم.
 • پس از جدا کردن تفاله عسل و آب به را به آن اضافه میکنیم. بهتر است آب روی تفاله های فلوس ریخته شود تا آب فلوس را بگیرد و غلظت آن زیاد شود.باید آنرا بفشارند تا آبش خارج شود.
 • سپس باید روغن گل سرخ روی آب باقی مانده ریخته شود
 • آنها را باید روی آتش ملایم بگذارید تا کم کم پخته شود و خودش را بگیرد و غلیظ شود و آبش بخار گردد. سپس باید آن را از روی آتش بردارید و بگذارید تا سرد شود.
 • پس از آن بقیه مواد لیست را به صورت جداگانه آسیاب کرده و با هم مخلوط کرده ( به صورت پودر است)
 • این مواد پودر شده را روی محلول میریزیم و با هم مخلوط میکنیم بایست آنها را بسیار با هم مخلو کرد تا به صورت معجون درآید.

 

نحوه مصرف

صبح ناشتا 2 مثقال به مدت 3 روز

 

نکته

 • در زمان مصرف داروی مرکب یک ، از مصرف خرما ، ماهی، سرکه و انواع سبزی پخته و خام خودداری کنید
 • هنگام مصرف دارو 3 روز خورشت زیرباجه با روغن کنجد مصرف شود
 • آب به را باید در شیشه نگه داری کرد
 • این دارو باید در ظرف شیشه ای یا کوزه سفالی لعاب دار نگه داری شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.