ترکیبات و نحوه ساخت داروی قرص خون (مرکب شش) _ طب اسلامی

قرص خون یا مرکب شش چیست؟

 

داروی شاخص تمام بیماری‌های قلبی و خون است. مرکب شش ( قرص خون ) یکی از معجزات طب اسلامی است و کسانی که طب اسلامی را نمی‌پذیرند نیز این را قبول دارند و به آن قرص خون میگوییم.

امام نیز می‌فرماید: در آن منافع زیادی وجود دارد. راوی قسم خورده و میگوید که من این دارو را تجربه کرده‌ام و در اکثر بیماری ها و التهابات و عفونت ها از جمله بواسیر مفیده بوده است. این دارو بهترین آنتی بیوتیک است

 

روایت:

امام رضا ع این دارو را همیشه به من سفارش می کرد و می‌فرمود: در این دارو منافع زیادی است و امتحان کردم آن را برای بواسیر و بادها، قسم به خدا که مخالفت نکردن

فرمود : از هلیله سیاه و بلیله و آمله به اندازه مساوی میگیرید و آسیاب و الک میکنید، همانند آن مقل ازرق را در آب تره سی روز نگه می‌دارید تا مقل در آب تره آب شود ( اگر مقل آب نشود جنس آن خوب نیست و کیفیت ندارد) سپس با آن خمیر درست میکنیم، بعد از آن شدید ورز دهید تا خوب مخلوط شود و قرص درست کنید اندازه یک دانه عدس.

دستت را با روغن بنفشه یا روغن شب بو یا روغن کنجد چرب کن تا دارو موقع ورز دادن به دستت نچسبد، سپس در سایه خشک میکنی و در تابستان یک مثقال و در زمستان دو مثقال استفاده میکنی و در دوره استفاده از دارو از ماهی سرکه و سبزیجات پخته و نپخته پرهیز کن و این دارو تجربه شده است.

 

ترکی‏‍بات قرص خون :

[padding right=”5%” left=”5%”]

هلیله سیاه 1 واحد

بلیله 1 واحد

آمله 1 واحد

مقل ازرق 1 واحد

آب تره یک و نیم برابر مقل

روغن بنفشه یا کنجد به مقدار نیاز

[/padding]

 

روش ساخت:

  • هرکدام از هلیله و بلیله و آمله به صورت جداگانه و خیلی نرم آسیاب شود و بعد الک شوند و با هم کاملا مخلوط شوند.
  • مقداری تره فراهم شده در چرخ گوشت یا آب میوه گیری ریخته و بعد از اینکه له شدند آنها را داخل پارچه توری نازک ریخته و فشار داده تا اینکه آب تره به مقدار مورد نیاز ( تقریبا دو برابر مقل) فراهم گردد. آب تره را درون بطری ریخته و بهتر از بطری استفاده شود که حالت انعطاف پذیری داشته باشد. مقدار آب تره بایستی به مقداری باشد که روی مقل را به صورت کامل بپوشاند.
  • مقل تهیه شده را کاملا تمیز کرده و آن را داخل آب تره‌ای که داخل بطری است ریخته و درب آن را کاملا میبندیم. نبایستی گذاشت هوا بکشد چون در این صورت کپک میزند و در صورت کپک زدن بایستی دور ریخته شود.
  • آب تره و مقدار مقل نبایستی بیشتر از نصف بطری باشد چون که آب تره گاز دارد و باستی در طول یک ماه گاز آن خالی شود والا اگر خالی نشود بطری به سبب گازی که آب تره دارد منفجر میشود.
  • به مدت یک ماه بایستی مقل در آب تره بماند.
  • بعد از یک ماه مواد آسیاب شده را داخل آب تره که مقل داخل آن ریخته می‌ریزیم و کاملا با هم مخلوط میکنیم تا به صورت خمیر شود
  • خمیر بدست آمده را با دست به اندازه قرص های کوچک شبیه عدس درمی‌اوریم. برای اینکه خمیر بدست نچسبد بایستی از روغن کنجد یا بنفشه یا شب بو استفاده منید. همچنین چرب کردن دست سبب جذب روغن می‌شود که خودش خاصیت زیادی دارد.
  • بعد از درست کردن قرص ها آنها را در جایی که سایه باشد و نور مستقیم آفتاب نباشد خشک می‌کنیم

نکته:

هسته آمله باید جدا شود

روش مصرف مصرف :

در تابستان یک مثقال و در زمستان دو مثقال شب ها استفاده شود.

در دوره مصرف دارو از مصرف ماهی، سرکه و سبزیجات ( پخته و نپخته)پرهیز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.